Predstavte si, že ste medzi prvými, ktorí preskúmajú starobylé miesto. Ohmatávate prstami prach zo starodávnych monolitov, nedotknutých po tisíce rokov a ukrytých v hustej džungli. Pravdepodobne by vám napadlo, že takéto dobrodružstvá sú už minulosťou a nie je viac čo objavovať – to je však omyl. V celej oblasti južnej Mezoameriky je stále obrovský počet neznámych starovekých mayských nálezísk (jedna štúdia ich zdokumentovala viac ako 4 400), ale dodnes neexistuje úplný archeologický zoznam.
Reklama
V rokoch 1889-1902 sa britský diplomat, archeológ a prieskumník Alfred Percival Maudslay stal jedným z prvých Európanov, ktorý študoval staroveké ruiny Mayov. V polovici tridsiatych rokov Alfred hľadal pozostatky civilizácie, ktorá preklenula viac ako 2 500 rokov mezoamerickej histórie (okolo roku 2000 pred Kr. až 250 po Kr.), čo sú dnes súčastné krajiny ako Guatemala, Belize, Honduras, Salvádor a juhovýchodné štáty Mexika. Pozeráte sa práve na jeho sklené negatívy, fotografie jeho významnej archeologickej práce v rokoch 1889-1902.
Dnes ho poznáme ako „muža, ktorý predstavil starovekú mayskú kultúru svetu“ a jeho nájdené artefakty aj fotografie dodnes sídlia v Britskom múzeu.
Sprevádzaný jeho manželkou Annie boli jeho prvou lokalitou mayské zrúcaniny Quirigua v Guatemale a Copan v Hondurase, kde najal miestnych robotníkov, aby vyčistili džungľu obklopujúcu identifikované miesta a preskúmali ruiny.
Ako priekopník v archeológii pracoval spolu s technikmi a umelcami na odlievaní a konzervovaní rezbárskych diel a sôch pred ich nezvratným poškodením. V roku 2015 bola zničená starodávna mayská pyramída v Belize, ktorá stála 2300 rokov a bola postavená z ručne vyrábaných vápencových tehál. Kedysi bola strediskom usadlosti s počtom obyvateľov 40 000, ktorú rozbili na štrk používaný na opravu ciest. Zodpovedná spoločnosť dostala pokutu len 24 000 dolárov.
Jeho detailná fotografická tvorba bola ohromujúcou dokumentáciou vykopávok a ľudí, ktorí s ním pracovali.
Uskutočnil celkom šesť expedícií a svoje štúdia napokon uverejnil v roku 1902 v 5-zväzkovom kompendiu Biologia Centrali-Americana. Až po osemdesiatych rokoch sa preložili hieroglyfy na väčšine jeho fotografii. Zistilo sa, že hieroglyfi nepredstavovali písmená, ale slabiky. Dnes ich dokáže dešifrovať iba hŕstka ľudí.
Mayovia boli extrémne vyspelou civilizáciou pozostávajúcou z miliónov ľudí, ale ich písomná história, mayské kódexy, boli väčšinou spálené, alebo zničené počas 16. storočia, a preto o tejto civilizácii vieme tak málo. Keďže mayovia boli už v úpadku, keď prišli Španieli, preto nepreukázali veľký odpor. Strediská tejto civilizácie (prvé z obdobia pred rokom 2000 pred Kr.) boli umiestnené hlboko v džungli a ich posledné mesto prežilo až do roku 1697.
Najväčšia pyramída na svete bola objavená až v roku 2009 a pokrytá baldachýnom mayskej džungle. Zrúcanina je súčasťou obrovského starovekého mayského mesta s veľkosťou najväčšej štvrte Los Angeles, „El Mirador“ v Guatemale a archeológovia tvrdia, že ešte stále nie sú odhalené tisíce pyramíd.
V roku 2011 trojrozmerné mapovanie odhalilo staroveké mayské mesto pod guatemalským dažďovým pralesom.
Reklama
V roku 2013 bol objavený staroveký mayský chrám, ktorý ukrýval tajomné „zlaté gule“ pochované v komore hlboko pod Chrámom pernatého hada v Mexiku. Boli objavené pomocou malého robota s infračervenými snímačmi. Archeológovia netušia na čo sú gule určené.
Možno Vás bude zaujímať

Vojna na Ukrajine – čo spôsobilo konflikt a aký je zámer Putina ?
stejfreesk - 24.2.2022Ruský prezident Vladimir Putin podnikol bezprecedentný útok na Ukrajinu.Tento krok prišiel po tom, čo Putin v pondelok nariadil, aby sa…

Hoia Baciu: Najstrašidelnejší les v Transilvánii
stejfreesk - 21.2.2022Hoia Baciu s divne pokryvenými stromami láka milovníkov paranormálnych javov už dlhé roky. Niektorí dokonca tvrdia, že sa jedná o…

Múmie s medenými maskami zo Sibíri sú pre vedcov stále záhadou
stejfreesk - 10.2.2022Prečo boli múmie s medenými maskami pochované v plytkých hroboch na pustinách Sibíri? Ruskí vedci pracujú na rozlúštení záhady. Múmie…