Keď máme pocit, že svet okolo nás poznáme až príliš dobre a je len málo vecí, ktoré nás môžu prekvapiť, zázraky histórie a prírody nám dajú za pravdu. Len nedávno oznámil britsko-kolumbijský tím archeológov pod vedením Josého Iriarteho užasnú správu.
Reklama
h/t: boredpanda
Desiatky tisíc jaskynných malieb vytvorených pred 12 500 rokmi boli objavené v Serranía La Lindosa, v odľahlom amazonskom pralese. Namaľované pozdĺž útesu, sa skalné umenie rozprestiera po dĺžke takmer 8 míľ.
Podľa doterajších správ ide o kresby jeleňov, tapírov, aligátorov, netopierov, opíc, korytnačiek, hadov, dikobrazov, ako aj megafauny doby ľadovej. Medzi vyobrazeniami vidieť aj mastodontov, ťavovité zvieratá, kopytníky a obrovské leňochody, ktoré predstavujú pôvodné zvieratá, ktoré už vyhynuli.
Toto nálezisko bolo označené ako „Sixtínska kaplnka starých ľudí“ a bolo objavené len minulý rok. Odvtedy bolo miesto v utajení. Pôvodne bolo natočené pre dokumentárnu sériu „Jungle Mystery: Lost Kingdoms of the Amazon“ na televíznom kanály 4, ktorá sa bude premietať v decembri. Moderátorka dokumentu Ella Al-Shamahi povedala: „Toto nové nálezisko je natoľko nové, že mu zatiaľ nedali žiadne meno.“
Nálezisko objavil medzinárodní tím britských a kolumbijských vedcov. José Iriarte, profesor archeológie na Exeterskej univerzite a expert na Amazon a predkolumbovské dejiny, sa k objavu vyjadril takto: „Keď ste tam, prúdia vami emócie … Hovoríme o niekoľkých desiatkach tisíc obrazov. Zaznamenať ich bude trvať celé generácie … V každom kroku skúmania objávite nové steny obrazov. “
Pozoruhodné je, že všetky obrazy sú zachovalé a neuveriteľne podrobné. “Obrazy sú prirodzené a tak dobre spracované, že len ťažko pochybovať, že sa napríklad pozeráte na koňa.” Kôň z doby ľadovej mal divokú a mohutnú podobu. Maľba je natoľko podrobná, že môžeme vidieť aj konské vlasy. Je to fascinujúce. “
Reklama
Iriarte tiež uviedol vo vyhlásení, že toto starodávne umenie slúži ako nádherný dôkaz toho, ako ľudia rekonštruovali svoju zem, ako tam žili, lovili, hospodárili a lovili ryby. „Je pravdepodobné, že umenie bolo silnou súčasťou kultúry a spôsobom, ako sa ľudia mohli sociálne spájať. Fotografie ukazujú, ako by ľudia žili medzi obrovskými, dnes už vyhynutými zvieratami, ktoré lovili, “uzavrel.
Možno Vás bude zaujímať

Vojna na Ukrajine – čo spôsobilo konflikt a aký je zámer Putina ?
stejfreesk - 24.2.2022Ruský prezident Vladimir Putin podnikol bezprecedentný útok na Ukrajinu.Tento krok prišiel po tom, čo Putin v pondelok nariadil, aby sa…

Hoia Baciu: Najstrašidelnejší les v Transilvánii
stejfreesk - 21.2.2022Hoia Baciu s divne pokryvenými stromami láka milovníkov paranormálnych javov už dlhé roky. Niektorí dokonca tvrdia, že sa jedná o…

Múmie s medenými maskami zo Sibíri sú pre vedcov stále záhadou
stejfreesk - 10.2.2022Prečo boli múmie s medenými maskami pochované v plytkých hroboch na pustinách Sibíri? Ruskí vedci pracujú na rozlúštení záhady. Múmie…