Jaskyne sú pre obyvateľov planéty od starovekých čias fascinujúcim prírodným výtvorom. Slúžili ako obydlia, chrámy a miesta kde vznikali prvé umelecké diela pravekých obyvateľov. Naša planéta skrýva tajomstvá ukryté v týchto úchvatných a tajuplných dielach prírody. My sa teraz pozrieme na deväť najfascinujúcejších jaskýň našej planéty.
Reklama
1. Jaskyňa Hang Son Doong, Vietnam
Jaskyňa objavená roku 1991 v provincii Quang Binh je najväčšou jaskyňou sveta. Jej dĺžka sa ťahá 9 kilometrov pri šírke 200 metrov a výške 150 metrov. Hang Son Donng je určite jedna z najfascinujúcejších jaskýň sveta. Pohľad na ňu si myslím hovorí za seba.
2. Jaskyňa svietiacich červov, Waitomo, Nový Zéland
Na severnom ostrove Nového Zélandu leží jaskyňa Waitomo. Unikátom tejto jaskyne je hmyz Arachnocampa Luminosa, ktorý v larválnom štádiu má luminiscenčnú schopnosť. Efektom je, že jaskyňa Waitomo svetielkuje.
3. Ľadová jaskyňa Eisriesenwelt, Rakúsko
Eisriesenwelt je svetom ľadových obrov. Je to vápencová ľadová jaskyňa. Nesie titul najväčšej ľadovej jaskyne sveta s najhonosnejšou ľadovou výzdobou skrz svojich 42 kilometrov.
4. Mramorová katedrála, Čile
V Patagónii sa nachádza jaskyňa v strede jazera General Carrera. Jaskyňou sa tiahne vodou formovaný mramorový povlak, ktorý neustále mení svoju farebnú škálu.
5. Jaskyňa Devetashka, Bulharsko
Jej názov Oknata znamená v preklade “OČI”. Obývaná bola od doby kamennej a až do stredoveku sa tu vyskytujú dôkazy, že bola obývaná počas celej svojej existencie.
6. Jaskyňa Fingal, Škótsko
Jaskyňa sa nachádza na neobývanom ostrove s názvom Staffa. Je vysoká 21 metrov a 82 metrov hlboká. Nazýva sa aj jaskyňa melódie, kvôli harmonickým zvukom, ktoré v jej blízkosti môžete počuť.
Jaskyňa bola inšpiráciou mnohých umelcov napr. Julesa Verna či Pink Floyd. V jej blízkosti je možne počuť tajuplné zvuky a preto nesie aj názov jaskyňa harmónie. Nájsť ju môžeme na neobývanom ostrove STAFFA.
7. Škocjanské jaskyne, Kras, Slovinsko
Úchvatný vápencový systém, ktorý vytvára podzemná rieka na juhovýchode Slovinska. Jaskyňa má neuveriteľný vertikálny prepad medzi jej najvyšším najnižším bodom, ktorý číní až 205 metrov.
8. Jaskyňa obrých kryštálov, Chihuahua, Mexiko
Nádherná jaskyňa položená 300 m pod povrchom. Jeho hlavná hala obsahuje najväčšie seleničitanové kryštály na svete. Niektoré z nich dosahujú dĺžku 11 metrov a 4 metre v priemere a vážia asi 55 ton. Jaskyňu kvôli extrémným podmienkam je takmer nemožné navštíviť. Teplota sa tu šplhá na extrémnych 58 celziou stupňa v plynnom prostredí.
Reklama
Možno Vás bude zaujímať

Vojna na Ukrajine – čo spôsobilo konflikt a aký je zámer Putina ?
stejfreesk - 24.2.2022Ruský prezident Vladimir Putin podnikol bezprecedentný útok na Ukrajinu.Tento krok prišiel po tom, čo Putin v pondelok nariadil, aby sa…

Hoia Baciu: Najstrašidelnejší les v Transilvánii
stejfreesk - 21.2.2022Hoia Baciu s divne pokryvenými stromami láka milovníkov paranormálnych javov už dlhé roky. Niektorí dokonca tvrdia, že sa jedná o…

Múmie s medenými maskami zo Sibíri sú pre vedcov stále záhadou
stejfreesk - 10.2.2022Prečo boli múmie s medenými maskami pochované v plytkých hroboch na pustinách Sibíri? Ruskí vedci pracujú na rozlúštení záhady. Múmie…