Na základe DNA analýzi sa zistilo, že dôvod vyhynutia mamutov je v dôsledku akumulácií nepredvídateľných genetických chýb. Posledné mamuty, ktoré obývali našu planétu mali toľko genetických porúch až stratili svoj čuch, začali sa vyhýbať jeden druhému a vytvoril sa im lesklý povlak na ochlpení.
Odborníčka Rebekah Rogers z Kalifornskej Univerzity v Berkeley odhalila skutočnosť, že dedičný materiál mamutov sa “rozpadol“ tesne predtým ako vyhynuli. Vedci skúmali DNA mamutov, ktoré žili pred 4000 rokmi a porovnali ho s DNA mamutov spred 45 000 rokov, kedy bola ich populácia oveľa väčšia.
Mamuty v dobe ich najväčšieho rozkvitu obývali veľkú časť severnej Ameriky a Sibír, avšak kvôli vplyvu prostredia a hlavne lov spustil ich vyhynutie ešte pred 10 000 rokmi.
Zdroj: http://www.erdekesvilag.hu
Možno Vás bude zaujímať

Covid – Prečo je nový koronavírus taká hrozba ?
stejfreesk - 20.12.2020Jednoduchý vírus zastavil život, aký sme doteraz poznali. Už predtým sme čelili vírusovým hrozbám vrátane pandémií, ale svet sa nezastaví…

Skalné umenie zobrazujúce vyhynuté zvieratá objavené v kolumbijskej Amazónii a jej vek sa odhaduje na zhruba 12 000 rokov
stejfreesk - 6.12.2020Keď máme pocit, že svet okolo nás poznáme až príliš dobre a je len málo vecí, ktoré nás môžu prekvapiť,…

Cestovanie po Slovensku: Vychýrené biatlonové centrum
Zuzana Bánska - 6.8.2020Srdce biatlonu Mnohým športovým priaznivcom, či už aktívnym alebo pasívnym, sa obec Osrblie zapísala do pamäte ako svetovo známe športové…