Adriana Debnárová absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v obore architektonická tvorba. So svojou nadpriemerne inovatívnou a nadčasovou prácou získala veľmi prestížne medzinárodné ocenenie Archiprix 2015. Toto prestížne ocenenie majú možnosť získať každé dva roky v oblasti architektúry len tie najlepšie diplomové práce hodnotené z celého sveta.Z pomedzi 351 projektov z 87 krajín sveta získala cenu za projekt Architektúra a extrémne podmienky. Táto práca jej tiež priniesla Cenu rektora VŠVU za najlepšie diplomové práce.
Reklama
Porota pre cenu Hunter Douglas Awards nominovala 21 projektov z ktorých vyhodnotili 7 výherných projektov. Porota pozostávala z významných architektov z celého sveta. Členovia poroty veľmi pozitívne hodnotili projekty u ktorých bolo cítiť silné politické a sociálne povedomie na strane projektantov. Nechýbal ani silný záujem o životné prostredie “Projektanti zjavne dali najavo že im záleží na tom , aby boli dobrými občanmi a profesionálmi svojho odvetvia” hodnotil člen poroty.
Projekt naväzuje na púštne prostredie a hovorí o problémoch ako je nedostatok zdrojov a rozširovanie púští. Projekt sa opiera o robota, ktorý využíva materiály a energie vyskytujúcu sa v tejto oblasti. Robot pracuje na báze 3D tlačiarne. Využíva slnečné svetlo koncentrované šošovkou, ktoré je schopné rozpustiť piesok a vytvoriť tak pevný materiál podobný sklu na povrchu piesočných dún. Cieľom je vybudovanie obytných priestorov a umožniť obývanie púšte aj v týchto extrémnych podmienkach.
Reklama
Zdroj: tvnoviny.sk
Možno Vás bude zaujímať

Vojna na Ukrajine – čo spôsobilo konflikt a aký je zámer Putina ?
stejfreesk - 24.2.2022Ruský prezident Vladimir Putin podnikol bezprecedentný útok na Ukrajinu.Tento krok prišiel po tom, čo Putin v pondelok nariadil, aby sa…

Hoia Baciu: Najstrašidelnejší les v Transilvánii
stejfreesk - 21.2.2022Hoia Baciu s divne pokryvenými stromami láka milovníkov paranormálnych javov už dlhé roky. Niektorí dokonca tvrdia, že sa jedná o…

Múmie s medenými maskami zo Sibíri sú pre vedcov stále záhadou
stejfreesk - 10.2.2022Prečo boli múmie s medenými maskami pochované v plytkých hroboch na pustinách Sibíri? Ruskí vedci pracujú na rozlúštení záhady. Múmie…