Veľa ľudí si často spája drevodom iba s dočasnou výstavbou s nízkou trvanlivosťou. Nepravdivé predstavy o zlej odolnosti voči ohňu, chladu a hluku môžeme vylúčiť. Dnes pri pojme drevodom to u väčšiny ľudí vyvoláva predstavu o drevenici, zrubovej stavbe. Táto drevenica môže byť z vnútornej a vonkajšej strany tvorená drevenými brvnami. Je to jedno z možných variant drevodomu.
Výhody a nevýhody drevodomu
Drevo je obnoviteľným zdrojom materiálu, a to je pri stavaní drevodomu veľkou výhodou. Drevené prostredie a drevené stavby pôsobia na človeka upokojujúco a blahodarne, drevo je prospešné zdraviu a pôsobí harmonizujúco na organizmus človeka. Drevodomy majú výrazne dlhšiu životnosť oproti ostatným stavbám. Viditeľné rozdiely v porovnaní so stavbami z iných materiálov sú hlavne v nízkej spotrebe energií na vykurovanie ale aj v dobe trvania výstavby.
Betónové stavby majú takzvaný mokrý proces, ktorý sa nezaobíde bez nejakých technologických prestávok, tak drevostavby tento problém nemajú, čo znamená skrátenie času výstavby domu. Nielenže ide o pomerne lacnú a rýchlu výstavbu, okrem toho má drevodom dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Vďaka vysokému tepelnému odporu sú minimalizované tepelné straty. Medzi ďalšie výhody drevených stavieb patria tiež estetické vlastnosti dreva.
Prírodná textúra, farba a vôňa dreva pôsobia veľmi pozitívne a príjemne na naše zmysly. Pri stavaní nízko energetického domu, prostredníctvom dreva sa využíva prevažne kvalitné smrekové drevo. V lete je dobrým izolantom, zatiaľ čo v zimnom období dokáže drevostavba dom rýchlo vykúriť a dlhšie udržať teplo.
Nevýhodou drevostavieb je aj nižšia protipožiarna odolnosť v porovnaní s inými stavebnými materiálmi, ako sú napríklad tehla alebo betón. Ďalšou nevýhodou drevodomu, ktorá ovplyvňuje ich životnosť je náročná údržba. Častým vplyvom vlhkosti drevo stráca svoj tvar a dochádza k objemovým a tvarovým zmenám. Požiarna odolnosť by sa však dala výrazne zlepšiť obkladmi z nehorľavých materiálov. K nevýhodám drevostavby sa aj radí nižšia odolnosť voči pohromám, ako sú víchrica či uragán. No na druhej strane sa drevodomy dokážu uplatniť v náročných prírodných podmienkach ako sú napríklad záplava, dokážu lepšie odolávať veľkému množstvu vody.
Z hľadiska porovnania všetkých plusov a mínusov sa drevodom rozhodne oplatí.
Ak ste sa rozhodli pre drevodom, ale bojíte sa o možné komplikácie pri stavbe, v nepriaznivých podmienkach, nemusíte sa obávať. Tu sa opäť uplatňuje ďalšia výhoda drevostavby. Stavbu drevodomu je možné realizovať aj v zimných mesiacoch. Drevo má veľmi dobré tepelné a izolačné vlastnosti a tým výbornú energetickú bilanciu. Vďaka drevu môžete veľa ušetriť na nákladoch za vykurovanie, čo sa vám pri rozhodnutí o výstave drevodomu pekne vráti.
Ceny
Ceny drevodomov sa pohybujú približne od 50 000 eur, závisí to od presného typu stavby. Ak sa uspokojíte s dvojizbovou stavbou cena by sa mala pohybovať približne do 50 000 eur. Cena za trojizbovú stavbu je približne 70 000 eur a cena za stavbu so základnou doskou môže byť cca od 90 000 alebo 94 000 eur. Ceny sú veľmi rôznorodé závisí od stavby, ktorú si zvolíte a tiež od predajcu.
Pri porovnávaní cien drevostavieb musíte brať do úvahy taktiež zastavanú plochu a úžitkový priestor, stavebnofyzikálne vlastnosti samotnej stavby a čas bývania, estetický vzhľad z exteriéru a interiéru.
Zdroj: www.thewowdecor.com
Možno Vás bude zaujímať

Covid – Prečo je nový koronavírus taká hrozba ?
stejfreesk - 20.12.2020Jednoduchý vírus zastavil život, aký sme doteraz poznali. Už predtým sme čelili vírusovým hrozbám vrátane pandémií, ale svet sa nezastaví…

Skalné umenie zobrazujúce vyhynuté zvieratá objavené v kolumbijskej Amazónii a jej vek sa odhaduje na zhruba 12 000 rokov
stejfreesk - 6.12.2020Keď máme pocit, že svet okolo nás poznáme až príliš dobre a je len málo vecí, ktoré nás môžu prekvapiť,…

Cestovanie po Slovensku: Vychýrené biatlonové centrum
Zuzana Bánska - 6.8.2020Srdce biatlonu Mnohým športovým priaznivcom, či už aktívnym alebo pasívnym, sa obec Osrblie zapísala do pamäte ako svetovo známe športové…