Ak plánujete dovolenku alebo výlet po stopách slovenských zaujímavostí, určite nevynechajte 10 najzaujímavejších miest, ktoré stoja zato aby ste ich navštívili. Inšpirujte sa našimi typmi a návštivte miesta o ktorých ste možno nikdy nepočuli.
Socha Krista
Vedeli ste, že aj na Slovensku sa nachádza malé “Rio” ? . Máme však na mysli 10 metrov vysokú sochu Krista v obci Klin, ktorá je najväčšia na Slovensku.
Kde: obec Klin na Orave
Čo: najvyššia socha Krista u nás
Slovenský čínsky múr
Obec Bátovce má bohatú históriu a prvá zmienka o nej sa datuje do 11. storočia. Bola to vstupná brána do banských miest, no dnes ide o dedinu s približne 1000 obyvateľmi. Prvou zaujímavosťou tohto miesta je evanjelický kostol, ktorý bol len nedávno zrekonštruovaný aby naďalej prekvytal svojou pýchou a prispel k rozvoju cestovného ruchu a kultúry. Okrem toho tu nájdeme aj jediné profesionálne divadlo, ktoré sídli na dedine a nesie názov Potôň. Ak túžite vyraziť na túru do prírody, určite stojí za povšimnutie Spečený val, ktorý sa u nás okrem iného prezýva “Slovenský čínsky múr”. Reč je o 60 kilometrov dlhom páse postavené pravdepodobne Rimanmi a mal slúžiť ako ochrana pred barbarmi.
Kde: Bátovce, okres Levice
Čo: evanjelická gotická katedrála, divadlo Pôtoň, Spečený val
Najtmavšie miesto na Slovensku
Poloniny sú najmenším národným parkom na Slovensku, ktoré sú aj najmenej preskúmané a niektoré miesta nedotknuté. Okrem rusínskej kultúry tu nachádzame najtmavšie miesto Slovenska. V noci uvidíte oblohu v plnej svojej kráse, čo je na väčšine územia obmedzené kvôli svetelnému smogu.
Kde: Park tmavej oblohy, Poloniny
Čo: najtmavšie miesto u nás
Múzeum gýča v Kremnici
Kremnicu sí mnohí spájajú s miestom, kde sa razili (a ešte stále razia) mince, ale nachádza sa tu aj múzeum jediné svojho druhu. Múzeum gýča, ktoré uchováva zbierku 777 exponátov a je držiteľom rekordu v počte gýčov na jednom mieste.
Kde: Kremnica
Čo: Múzeum gýča, prepadlisko Šturec
Haluzice a tiesňava
Už samotný názov naznačuje, že ide o niečo výnimočné. Nachádza sa tú románsky kostolík, ktorý bol súćasťou obranného múra so vstupnou vežou. Ďalšie lákadlo dediny je Haluzická tiesňava, ktorá je asi 200 metrov široká, 50 metrov hlboká a vznikla vplyvom erózie Haluzického potoka.
Kde: Haluzice, Nové Mesto nad Váhom
Čo: zrúcanina románskeho kostolíka s hradiskom, Haluzická tiesňava
Žľab v Rakytove
Nachádza sa 12 kilometrov od Banskej bystrice a ide o zaujímavú technickú pamiatku. ktorá bola v roku 2000 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Konštrukcia žľabu je vybudovaná zo smreku a jedle bez použitia iných materiálov. Od 19. storočia slúžil na splavovanie dreva z lesa, ale za dlhé roky sa žľab poškodil a zostal nejaký čas nefunkčný až donedávna, keď ho pred pár rokmi zrekonštruovali.
Kde: Rakytovo, Dolný Harmanec
Čo: vodný žľab
Kežmarok a jeho kostoly
Niekto by mohol namietať, že by mohlo byť niečo zaujímavé v Kežmarku, ale kto navštívil toto mesto, vie o tom svoje. Nachádzajú sa tu dva unikáty, ktoré stoja za povšimnutie. Prvým je drevený evanjelický Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý je úchvatný hlavne zvnútra a je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Opozitom tohto kostola je nový evanjelický kostol, ktorý bol navrhnutý viedenským architektom Teofilom Hansenom. Výstavba začala až roku 1872 a dodnes vzbudzuje pozornosť svojou jedinečnosťou.
Kde: Kežmarok
Čo: drevený evanjelický artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice, nový evanjelický kostol, hrad, pešie centrum
Ostrov umenia
Neuveriteľný príbeh sa skrýva za týmto nádherným prírodným úkazom. Pred 62 rokmi sa z piatich potopených osád pod vzniknutou Oravskou priehradou zachovalo iba návršie, na ktorom stojí barokový kostol a kalvária, ktoré boli súčasťou obce Slanica. V druhej polovici 18. storočia bol vystavaný Slanický rímskokatolický Kostol Povýšenia Svätého kríža ako baroková kaplnka, no neskôr ho prestavali na kostol.
Kde: Oravská priehrada
Čo: Slanický ostrov umenia, barokový kostol, galéria ľudového umenia
Belianske Tatry
Priznajme si, oproti Vysokým Tatrám sú menej známe a menej prechodené. Na tomto mieste sa nachádza jediná jaskyňa v Tatrách, Belianska jaskyňa, ktorá je prístupná verejnosti. Najpočetnejšie čriedy kamzíkov žijú práve v Belianskych Tatrách a ich počet je od 90. rokov najvyšší.
Kde: Belianske Tatry
Čo: túry v okrajových dolinách
Gemerské spojky
Počas 2. svetovej vojny pripadla Maďarsku časť južného Slovenska. Trať, ktorá spájala Tisovec do Jesenského bola prerušená a taktiež aj trate z Muráňa do Plešivca a zo Slavošoviec do Plešivca. Tieto územia však bolo nevyhnutné prepojiť a bolo rozhodnuté o výstavbe nových tratí, čim vznikli takzvané Gemerské spojky.
Vznikli dva viadukty a jeden tunel, avšak vojna skončila, územia pripadli naspäť Slovensku a tieto trate neboli nikdy dokončené. Dnes tu nájdeme náučný chodník a najzaujímavejšou pamiatkou je dlhý a mohutný 120 metrový viadukt pri Mníšanoch, za ktorým sa nachádza priechodný 400 metrov dlhý tunel.
Kde: Muránska a Štítnická dolina
Čo: náučný chodník
Zdroj: www.style.hnonline.sk
Možno Vás bude zaujímať

Covid – Prečo je nový koronavírus taká hrozba ?
stejfreesk - 20.12.2020Jednoduchý vírus zastavil život, aký sme doteraz poznali. Už predtým sme čelili vírusovým hrozbám vrátane pandémií, ale svet sa nezastaví…

Skalné umenie zobrazujúce vyhynuté zvieratá objavené v kolumbijskej Amazónii a jej vek sa odhaduje na zhruba 12 000 rokov
stejfreesk - 6.12.2020Keď máme pocit, že svet okolo nás poznáme až príliš dobre a je len málo vecí, ktoré nás môžu prekvapiť,…

Cestovanie po Slovensku: Vychýrené biatlonové centrum
Zuzana Bánska - 6.8.2020Srdce biatlonu Mnohým športovým priaznivcom, či už aktívnym alebo pasívnym, sa obec Osrblie zapísala do pamäte ako svetovo známe športové…